PURE 1 dan, jednodnevni puran.
Pure su vrlo otporne domaće ptice, te im kad su odrasle, vremenske nepogode tako reći ne škode. S druge strane, purići su vrlo osjetljivi, mnogo osjetljivije i od svih ostalih vrsta udomaćenih ptica. Svaka nepažnja u mladim danima može izazvati ugibanje. Dovoljno je da male purice pustimo u rosnu travu ili da ih vani uhvatiti nepogoda i kiša pa da ih velik broj ugine. Ta osjetljivost traje do tzv. “Bobičanja” ili “brinjanja”, koje obično dolazi kad je purić oko 8 tjedana. Tada Purići izgube na glavi pahuljicu i dobiju za pure karakteristične crvene, bijele i plave bobice od kože. Otad su kasnije pure vrlo otporne i mogu se reproducirati na pašu bez ikakve brige ako naiđe nepogoda s kišom.
GDJE DRŽIMO PURE: Pura je vrlo pogodna ptica za držanje na slobodnu prostoru. Naročito joj odgovaraju pašnjaci i livade. Tu marljivo traži i vrlo spretno lovi razne kukce, naročito skakavce. Travom se manje hrani, a više sjemenjem još u nezrelom stanju. Gdje postoje takvi uvjeti, pure su vrlo rentabilne, jer ih uz povoljnu pašu treba vrlo malo prihranjivati zrnjem. S obzirom na osjetljivost malih purića do dobi od 2 mjeseca, danas se sve više purići drže do te dobi pod umjetnim uvjetima u zatvorenu prostoru, uz primjeru prirodnih ili umjetnih kvočaka, a na pašu se puštaju već “izbrijani” purići s kojima do stavljanja u tov nemamo mnogo brige. Osnovni uvjeti koje mora zadovoljiti svaki objekt ili prostorija za tov purića ranije dobi su: suhoća, prozračnost, osiguranje potrebne temperature i vlažnosti zraka, osvjetljavanje, čistoća (mogućnost lakog i detaljnog čišćenja, pranja i dezinfekcije) i zaštita od ulaska nezaposlenih osoba, odnosno pristupa domaćih i divljih životinja (osobito grabljivica i drugih ptica koje žive slobodno u prirodi i glodavaca).
Temperatura je jedan od bitnih čimbenika za uspjeh u uzgoju i tovu purana. Purići se izlažu bez sposobnosti da reguliraju tjelesnu temperaturu, te im je prvih tjedana neophodno osigurati toplinu. Prvog dana puranima je potrebna temperatura od 35 ° C, drugog dana 32 ° C, od 3. do 7. dana 30 ° C, druge sedmice 26 do 28 ° C, treće nedjelje 24 do 25 ° C, četvrte nedjelje 23 ° C, a kasnije 20 ° C. Umjesto termometra, ponašanje purića najbolje pokazuje da li im temperatura odgovara. Ako su ravnomjerno raspoređeni po zagrijavanoj površini i normalno se ponašaju, temperatura im odgovara. Ako se gomilaju ispod grijaćeg tijela i pište, hladno im je; ako bježe od grijaćeg tijela, šire krila i dahću, njima je pretoplo. Ako se sklanjaju s nekog dijela zagrijevane površine, smeta im propuh.
Da bi purići brzo rasli i dobro iskorištavali hranu, moraju se hraniti smjesama koje sadrže sve potrebne sastojke (energija, bjelančevine, aminokiseline, masne kiseline, vitamine, mineralne tvari, mikroelemente i dr.). Znanost o prehrani domaćih životinja normira pri sastavljanju najpovoljnijih smjesa za purane preko 40 različitih sastojaka. Zato se najbolje i najpotpunije smjese za tov purana sa svim potrebnim sastojcima u potrebnim količinama i u najpovoljnijem odnosu proizvode u tvornicama stočne hrane, koje raspolažu suvremenom automatiziranom i kompjuteriziranom tehnološkom opremom za ovu proizvodnju. Naša preporuka BELJE krmiva.
Voda – Za napajanje purana mora se osigurati čista (kemijski i bakteriološki ispravna) voda za purane. Purani troše približno dvostruko više vode nego hrane, mada u žarkim danima potrošnja vode može biti i znatno veća.