GUSKE 1DAN
Od gusaka čovjek može imati višestruku korist i gdje god postoje za to potrebni uvjeti, treba držati guske. Od gusaka se dobije meso koje se može sušiti na dimu, dobije se dovoljno vrlo dobre masti i vrlo dobro perje. U nekim se slučajevima dobije i vrlo tražena povećana jetra, tako da često ta povećana jetra sama podmiruje sav utrošak, te se ostali proizvodi dobiju besplatno.
OSNOVNA HRANA GUSAKA JE TRAVA: Uvjet za držanje gusaka nije voda, već trava, jer je guska tipična pašni domaća životinja. Ona pase travu koje potroši vrlo velike količine. Uz put dođe i do druge hrane, no osnovna joj je hrana trava. Guske se vole kupati, ali u vodi slabo traže hranu. Razlog da se guske najčešće drže uz potoke i rijeke nije u tome što je voda guskama prijeko potrebna, nego u tome što se uz te vode uvijek nalaze pašnjaci i sa svježom zelenom travom. Voli i močvarno tlo jer na tom tlu ima uvijek dovoljno zelenja koje ona iskorištava, a pase čak i onu travu koju stoka izbjegava. Umjetna kvočka za guščiće ista je kao i za piliće, samo je treba više podignuti da bi se guščići mogli lako uvući. Oko 10 dana držimo umjetne kvočke tople preko čitava dana, a zatim ih samo zagrijavamo. Kad se guščići prestanu noću zavlačiti pod umjetnu kvočku, umjetne kvočke možemo ukloniti.
PREHRANA Guščića : Guščićma treba stalno da stoji na raspolaganju hrana i voda za piće. Najpogodnije su gotove smjese, naša preporuka BELJE KRMIVA. Nakon 3 do 4 dana dobro im je posebno dati fino sjeckane djetelinu, travu ili bilo koje drugo zelenje. Poslije 8 dana puštamo ih van pa za kratko vrijeme prestanemo davati zelene hrane, ali im smjesa i dalje stoji na raspolaganju. Guščići će rano ujutro otići iz nastambe i neće se vraćati sve do mraka.
Kad opernate, prestanemo ih hraniti smjesom, a dajemo im samo zrnje ujutro i navečer. Ako uzgajamo guščiće uz gusku, postupak je isti, samo ne trebamo umjetnu kvočku. Hrana za guščiće neka bude u posebnom prostoru, kamo mogu ući guščići, a guske ne. Guske će brzo ostaviti guščiće i početi nesti iznova jaja. S guščićima tada postupamo na isti način, kao i s guščićma uzgojenim pod umjetnom kvočkom. Odrasle se guske hrane uglavnom na paši, a dohranjujemo ih zrnjem i drugim otpacima iz kućanstva. Dok ima paše, dovoljno im je davati zrnje uvečer, a kad paša prestane, potrebno ih je prihranjivati ujutro i uvečer.
Voda – Za napajanje GUŠČIĆA mora se osigurati čista (kemijski i bakteriološki ispravna) voda za GUSKE.